רעיון.jpg
הזדמנות.jpg

ממציאי המשחקים

רותי מרק

"ילדים מבינים באמת רק את  הדברים שהם ממציאים בעצמם",  פיאז'ה.

"מה זה משחק? למה משחקים? אלו סוגי משחקים קיימים? איך ממציאים משחק? מה המטרה הלימודית? ומה המטרה המשחקית? איך מעצבים משחק?"

בקורס זה נעבוד עם הילדים על פיתוח משחקים. מתוך הבנה שתהליך הפקת משחק על ידי תלמיד מאפשר ביטוי לרבדים שונים באישיות, ומפתח מיומנויות ויכולות רבות שאינן מתבקשות בלימוד הרגיל. המשחק מהווה אמצעי לרכישת ידע ולאימון בו, בדרך התנסותית. המשחק מהווה דרך לפיתוח החקרנות והביקורתיות, ומטפח  יכולת "לשחק" עם רעיונות. המשחק מקנה הרגלים חיוניים ללמידה, כגון התמדה, אמון ביכולת ולמידה מטעויות.

בקורס זה ירכשו ויתרגלו מיומנויות שונות: חשיבה יצירתית, יכולת לתכנן ולבצע לפי תכנית ולו"ז, עיצוב, חקר ואיסוף מידע, התאמה בין תוכן לתבנית משחקית, ניסוח הוראות. בשלבים נפתח משחקים הדורשים יותר שלבי עבודה כדי להביא את התלמידים ליכולת להשקיע בתוצר לאורך זמן ולפי תכנית עצמית.

מטרות הקורס בתחום החברתי רגשי: לפרגן ולעזור זה לזה. ליצור באופן אישי תוך שיתוף פעולה ועזרה לחברים. לפתח הבנה לחשיבות התהליך ולא רק לתוצר.  על מנת לקדם מטרות אלו, הקורס ילווה בכתיבה בפינקס "יומנו של ממציא המשחקים". נעודד סיוע הדדי בתהליך העבודה ולמידת עמיתים. נקדיש זמן למשחק בתוצרי התלמידים, ולפרגון בעין טובה אחד לשני.

התלמידים ימציאו משחקים לחגים ואירועים במעגל השנה. אני מקווה שתוצרי הקורס ישמשו את כל המשפחה ויספקו שעות איכות של משחק גם בבית.

ציוד לקורס: תיקיה בגודל 4\1 גיליון תתאפשר רכישה מרוכזת, עיפרון, מחק וסרגל. (שאר החומרים יינתנו במרכז)

 

ממציאי המשחקים - מתקדמים

בקורס ההמשך - התלמידים ימציאו משחקים בנושא פתוח שהם בוחרים. יושם דגש על עבודת צוות, למידת עמיתים, חקר הנושא הנבחר, התאמת התוכן לתבנית המשחקית, תכנון לו"ז, כתיבת הוראות, ניסוי התוצר והערכתו, הסקת מסקנות ויצירת מודל משופר, עיצוב המשחק ב"פבלישר" והדפסתו בבית דפוס.

הקורס מכוון לפיתוח חשיבה יצירתית, אחריות ומשמעת עצמית וכושר התמדה בהשגת יעד רצוי, תוך התייחסות לחשיבות התהליך ולא רק לתוצר.

 

ציוד לקורס: דיסקון-קי, תיקיה בגודל 4\1 גיליון תאפשר רכישה מרוכזת, כלי כתיבה בסיסיים. (שאר החומרים יינתנו במרכז)

 

רותי מרק:

תושבת אפרת, אמא ל5 וסבתא ל6. מורה לתנ"ך המתמחה בשילוב אמנויות בהוראה ובהוראת מחוננים.

יוזמת חדר התנ"ך "אתנ"כתא" בביה"ס "עשה חיל".

אוהבת לאפשר לתלמידים לחשוב ולפתח רעיונות משלהם!